2024. november 15-én, pénteken a Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet szakmai hete keretében két izgalmas irodalmi esemény várta az érdeklődőket a Nyíregyházi Egyetemen.
Az első program délután 15 órakor kezdődött a B épület 250-es termében, ahol dr. Péti Miklós, a Károli Gáspár Református Egyetem Anglisztika Intézetének docense tartott előadást George Byron magyarországi recepciója címmel. Az előadás a 20. század eleji magyar Byron-recepció néhány jellegzetes példáját vette górcső alá. Az előadás érzékletesen bemutatta, hogyan változott Byron alakjának és művészetének megítélése a kor magyar irodalmának és társadalmának kontextusában, így közelebb hozva a résztvevőkhöz a korszak magyar irodalmi diskurzusait.
Ezek után a nagy múltú debreceni Alföld folyóirat szerkesztői, Szirák Péter, Áfra János és Herczeg Ákos voltak a Nyíregyházi Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének vendégei. A népes közönség előtt zajló beszélgetésben részt vett Intézetünk két oktatója, Antal Balázs és Radnai Dániel is. Radnai Dániel elsőként a vidéki folyóiratkultúra fontosságáról, valamint az Alföld történetéről kérdezte Szirák Pétert, majd a folyóirat tehetséggondozóműhelyéről, az Alföld Stúdióról és az Alföld Könyvek sorozatról is szó esett – Áfra János és Herczeg Ákos pedig a print és az online szerkesztőség működését mutatták be. A beszélgetés utolsó egységében izgalmas eszmecsere alakult ki az autofikciós irodalom mai népszerűségéről, mellyel kapcsolatban Antal Balázs és Szirák Péter az utóbbi év magyar könyvterméséből említett és értékelt néhány fontosabb alkotást. A jó hangulatú beszélgetés végén Minya Károly intézetigazgató a Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet oktatói közössége és az Nyíregyházi Egyetem nevében köszönte meg a szerkesztők részvételét.
Az események tartalmas betekintést nyújtottak a kortárs magyar irodalmi élet és kritika dinamikájába, valamint abba a gazdag kulturális hagyományba, amelynek ápolásában az egyetem hallgatói és oktatói is részt vehetnek.