Intenzív nemzetközi szakmai tevékenység zajlott a Nyíregyházi Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetében. 2024 októberében az intézet oktatói és kutatói számos jelentős hazai és nemzetközi szakmai eseményen vettek részt.
Október 3-án Kiss Sándor részt vett a Nyíregyházi Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola által szervezett pedagógus konferencián, Nyíregyházán. A rendezvényen a hallgatói gyakorlatok lehetőségeiről és a hospitálások szerepéről folytatott egyeztetést a Waldorf intézményekkel való együttműködés érdekében.
Ugyancsak október 3-án dr. Antal Balázs Miskolcon, a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban vett részt kabai lóránt el sem kezdett versek című kötetének bemutatójának kerekasztalbeszélgetésén.
Október 8-én a tanár úr Budapesten, a Magyar Művészeti Akadéminán rendezett Szilágyi István emlékkon ferencián tartott előadást Apokrif, hagyaték, elhallgatás címmel.
Október 9-10-én dr. Stefuca Viktória és dr. Balla Evelina Ungváron, az „Українські медіа в європейському інформаційно-комунікаційному просторі: історія, стан, перспективи” című V. Nemzetközi Tudományos Konferencián tartottak előadást. Dr. Stefuca Viktória előadása „Короткий огляд ЗМІ українців Угорщини” címmel a magyarországi ukrán közösség médiájának helyzetét elemezte, míg dr. Balla Evelina „Дискурс українсько-угорських літературних взаємин на сторінках часопису «Громада»” című előadásában a két ország irodalmi kapcsolatainak vizsgálatára összpontosított. Az esemény lehetőséget nyújtott a magyar és ukrán tudósoknak a kapcsolatok további erősítésére.
Dr. Szőke Dávid október 11-én Budapesten, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen vett részt egy filmtudományi workshopon, amelyet a Magyar Filmtudományi Társaság szervezett. A rendezvény a társaság egy készülő tudományos kötetének előkészítését szolgálta. Dr. Szőke Dávid a tervezett kötet egyik szerzőjeként vett részt, és hozzájárult a magyar filmtudomány fejlődéséhez.
Október 14-én Lukács Béla, október 16-án pedig Kiss Sándor számolt be doktori kutatásukról a Nyíregyházi Egyetem Tudományos Tanácsa előtt. Ezek az előadások fontos állomást jelentenek doktori tanulmányaik során, és lehetőséget biztosítanak a hallgatóknak, hogy szakmai visszajelzést kapjanak kutatásaik előrehaladásáról.
Október 18-án az Ukrán Nyelv és Kultúra Intézeti Tanszék oktatói és hallgatói közös tanulmányúton vettek részt Tokajban. A kirándulás során a résztvevők mélyreható ismereteket szereztek Tokaj történelméről és kulturális örökségéről, valamint a magyar borvidékek gazdag hagyományairól.
Október 18-19-én dr. Bárány Erzsébet, dr. Gazdag Vilmos és dr. Huszti Ilona részt vettek a „Narva hõimupäevade rahvusvaheline konverents “Uralo-indogermanica VI” 6th International Scientific Conference”című nemzetközi tudományos konferencián, amelyet Narvában, Észtországban tartottak. Az előadásuk címe „Kótyuk István nyelvészeti és oktatói munkássága” volt, amely Kótyuk István életművének és a finnugor nyelvtudományban betöltött szerepének jelentőségét méltatta. A konferencia fontos alkalmat teremtett a finnugor nyelvekkel foglalkozó kutatók számára, hogy megosszák kutatásaikat és elősegítsék a tudományos együttműködést.
Október 24-25-én Ungváron rendezték meg a „Nyelvi, irodalmi és kulturális kölcsönhatások a Kárpát-medencében” című konferenciát az Ungvári Hungarológiai Központban. Dr. Stefuca Viktória előadása „Видавнича діяльність української громади в Угорщині” címmel a magyarországi ukrán kiadói munka helyzetét mutatta be. Dr. Balla Evelina „Угорщина та Хорватія в художньо-документальній рецепції А. Любки” című előadásában A. Ljubka magyar és horvát művészeti és kulturális recepcióját elemezte. Dr. Bárány Erzsébet és dr. Gazdag Vilmos „Szláv nyelvi hatás a kárpátaljai magyar sajtónyelvben a Vörös Zászló járási lap 1950–1990. évi anyagai alapján” című előadásukban a szláv nyelvek hatását vizsgálták a kárpátaljai magyar sajtónyelv alakulásában. Ezek az előadások hozzájárultak a Kárpát-medence kulturális és nyelvi kölcsönhatásainak mélyebb megértéséhez.
Október 25-26-án Ungváron egy újabb jelentős tudományos konferenciára került sor: Професор Василь Добош в історії Ужгородської мовознавчої школи, до 100-річчя з дня народження вченого., amelyet Vaszil Dobosh, az ukrán nyelvész születésének 100. évfordulója alkalmából szerveztek. Dr. Bárány Erzsébet és dr. Stefuca Viktória előadásukban Dobosh munkásságát mutatták be „«Русько-мадярський словарь» Ласлова Чопея – вагомий внесок у розвиток закарпатської діалектної лексикографії” címmel, amely a kárpátaljai dialektusok dokumentálásának fontos szerepét hangsúlyozta. Dr. Balla Evelina „«Способи відображення» української діалектної лексики в перекладах художніх текстів угорською мовою” című előadásában elemezte, hogyan jelenik meg az ukrán dialektális szókincs a magyar nyelvű irodalmi fordításokban.
Október 28-án Kiss Sándor a Tampere University of Applied Sciences képviselőivel tárgyalt, hogy a hallgatói mobilitás lehetőségeit bővítsék, ezzel elősegítve a nemzetközi csereprogramok fejlődését.
Lukács Béla