Nyári krónika

JÚNIUS

 

Júniusban is számos tudományos eseményen vettek részt a Nyelv-és Irodalomtudományi Intézetben oktatók. Júniusban az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete számos fontos eseménynek adott otthont, amelyek lebonyolításában a nyíregyházi intézet oktatói közül is érkeztek résztvevők.

Ukrajnai végzősök támogatása az ELTE-n

Az ELTE vállalta, hogy lebonyolítja a multidiszciplináris teszt (NMT) megírását azon ukrajnai végzős tanulók számára, akik a háború miatt kénytelenek voltak elhagyni hazájukat. Dr. Balla Evelina és dr. Pősze Andrea az Ukrán Nyelv és Kultúra Intézeti Tanszékről szintén részt vettek a teszt szervezésében és lebonyolításában. A tesztelés június 11-én, 14-én, 17-én és 18-án zajlott két műszakban, és összesen 156 diák vett részt rajta.

MTA Modern Filológiai Társaság ülése

Június 26-án az ELTE BTK Kari Tanácstermében ülésezett az MTA Modern Filológiai Társaság. Az eseményen bemutatták a Nyelvünkben élünk. Jelentéseken innen és túl című kötetet, amely a társaság alapításának 40. évfordulójára és Gadányi Károly 80. születésnapjára készült. A kötetben helyet kapott dr. Bárány Erzsébet és dr. Gazdag Vilmos közös tanulmánya is. Dr. Bárány Erzsébet személyesen részt vett a rendezvényen.

PhD-értekezés nyilvános vitája

Június 27-én az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolája adott otthont Ana Vasiliev PhD-értekezésének nyilvános vitájára, melynek címe Az orosz nyelv Kisinyovban (Chișinău, Moldova) és a magyar nyelv Nagyváradon (Oradea, Románia): összehasonlító nyelvkontaktus-vizsgálat. Az értekezés egyik opponense dr. Bárány Erzsébet volt.

A kolozsvári Helikon folyóirat június 25-i számában jelent meg dr. Antal Balázs Történet hamutálnyi nagymacskával c. írása, mely egyetemünk tudományos tanácsa támogatásának köszönhetően hangozhatott el tavasszal a Mózes Attiláról rendezett kolozsvári konferenciához kapcsolódó felolvasóesten. 

JÚLIUS

A Nyelv-és Irodalomtudományi Intézet oktatói közül dr. Balla Evelina, dr. Bárány Erzsébet, dr. Pősze Andrea és dr. Stefuca Viktória Erasmus+ képzési mobilitáson vett részt a Selye János Egyetemen 2024. július 1 és 5 között.

Dr. Antal Balázs az Alföld folyóirat júliusi számában A párhuzamos életmű dokumentumai címmel közölt írást Szilágyi István publicisztikai munkáról.

AUGUSZTUS

2024 augusztusában a következő események történtek a Nyelv-és Irodalomtudományi Intézetben.

Dr. Pősze Andrea részt vett a Dnyipróban az augusztus 1-jén és 2-án megrendezett „Integration of Education, Science and Business in Modern Environment: Summer Debates” című VI. Nemzetközi Tudományos Konferencián. Előadásában az ukrán nyelv és irodalom tanárainak információs kultúrájának fejlesztéséről beszélt. Az előadás címe: „Інформаційна культура як компонент особистості вчителя української мови та літератури” – azaz „Az információs kultúra mint az ukrán nyelv- és irodalomtanár személyiségének része”. A téma fontossága a jelenlegi oktatási kihívások közepette még inkább előtérbe kerül, különösen a digitális eszközök és információkezelés jelentőségének növekedése miatt.

Augusztus 9-én dr. Antal Balázs Szövegelés vége címmel előadást tartott a Látó szépirodalmi folyóirat irodalmi táborában az erdélyi Vármezőn. A tábor titkos naplóját is ő írta.

Augusztus 15-én az Ukrán Nyelv és Kultúra Intézeti Tanszék oktatói és hallgatói részt vettek egy jótékonysági koncerten, amelyet a Bessenyei György Irodalmi és Művelődési Társaság szervezett. Az esemény célja a kárpátaljai oktatás támogatása volt, hangsúlyozva az oktatás szerepét a jövő építésében.

Augusztus 21. és 24. között a bulgáriai Burgaszban megrendezett 15. Education, Research & Development nemzetközi konferencián online bemutatták dr. Huszti Ilona, dr. Fábián Mária, dr. Lechner Ilona és dr. Bárány Erzsébet bemutatták közös kutatását: Huszti, I., Fábián, M., Lechner, I., Bárány, E. et al. (2024). College students’ emotional status and attitudes to foreign language learning in wartime Ukraine. Paper presented online at the 15th Education, Research & Development Conference, 21-24,2024. A közlemény az ukrajnai háborús helyzet alatt tanuló egyetemisták nyelvtanulási attitűdjeire és érzelmi állapotára fókuszált. Az előadás kiemelte, hogy a háború nemcsak az oktatást, hanem a diákok pszichológiai és érzelmi jólétét is komolyan befolyásolja, különös tekintettel az idegen nyelvek tanulására.

Lukács Béla